Prace w podziemiach Kolegiaty

Date:

W podziemiach jarosławskiej Kolegiaty powstanie galeria XVIII wiecznych rzeźb Tomasza Huttera, wybitnego rzeźbiarza i malarza, który przed wieloma laty tworzył w Jarosławiu.

 

Prace remontowo-budowlane w podziemiach kruchty kościoła pw. Bożego Ciała w Jarosławiu rozpoczęły się w 2019 roku. Wówczas udało się m.in. wykonać przejście do podziemi. Wcześniej trzeba było przebić ponad metrowy mur, wywieźć znaczne ilości ziemi oraz zabezpieczyć doczesne szczątki pochówków. Prace warte blisko 150 tys. zł udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu Burmistrza Miasta Jarosławia (50 tys.), Marszałka Województwa Podkarpackiego (30 tys.) oraz Parafii Bożego Ciała (75 tys.). W 2020 roku dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (200 tys. zł) oraz środkach parafii (100 tys. zł) prace zostały wznowione. Udało się wykonać częściowe podbicia murów, które są równocześnie fundamentem kościoła oraz czyszczenie i piaskowanie cegieł, a także fugowanie i impregnację ceglanych murów. Naprawiono także przypory pilastrów ścian wzmacniających konstrukcję murów.

Pod koniec listopada ubiegłego roku miejsce prac remontowych odwiedził ks. abp Adam Szal.

Nowe pomieszczenie, w którym obecnie prowadzone są prace zostanie przeznaczone na galerię XVIII wiecznych rzeźb Tomasza Huttera, które dotąd ze względu na umiejscowienie są niedostępne do zwiedzania. W miejscu, w którym teraz znajdują się rzeźby zostanie stworzona jadalnia przy nowo powstającej kuchni obok świetlicy.

Tomasz Hutter, którego rzeźby znajdują się w jarosławskiej Kolegiacie urodził się 28 grudnia 1696 roku w Bawarii. W latach 1736-37 prowadził warsztat w Jarosławiu, mieszczący się w tzw. kamienicy Orsettich. Do jego zachowanych, pewnych dzieł rzeźbiarskich należą: posągi kilkunastu świętych jezuickich (dotrwało do dziś 12 częściowo przerobionych figur) sprzed fasady kościoła jezuitów Św. Jana w Jarosławiu – ok. 1730-32 oraz drewniane rzeźby ołtarza głównego i sześciu ołtarzy bocznych w kościele bernardynów we Lwowie – 1736-40.

 

Opr. EK, fot. Kolegiata

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...