Skąd różnice w rachunkach?

Date:

GNIEWCZYNA ŁAŃCUCKA: Pani Janina jest właścicielką dwóch domów znajdujących się ok. 40 metrów od siebie. Mimo tak bliskiej odległości, domy są położone na terenie dwóch gmin: Gminy Przeworsk i Gminy Tryńcza. W ubiegłym roku kobieta zauważyła, że rachunek za odprowadzanie ścieków z jednego z domów jest znacznie wyższy, a wcześniej koszty te były porównywalne…

 

Oba domy są zamieszkane przez rodzinę pani Janiny Lorenc. Jak mówi ich właścicielka, pewnie nie zauważyła by niczego, bo wszystko drożeje, ale mając porównanie zwróciła uwagę na stawki w rachunkach wystawionych przez Zakład Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk.

Na rachunku wystawionym dla domu w Gniewczynie stawka za kanalizację wynosi 10.24, a na rachunku z domu w Świętoniowej – 6.29. W maju ubiegłego roku zapłaciliśmy rachunek z jednego domu na kwotę 217 zł, a z drugiego – 545 zł. Skąd takie różnice? – pyta pani Janina dodając, że przed 2020 rokiem były to kwoty zbliżone do siebie.

Papirologia i spychologia?

Kobieta rozpoczęła batalię o wyjaśnienie sprawy. Składała pisma zarówno do Urzędów Gmin w Przeworsku i Tryńczy, jak i do Zakładu Gospodarki Komunalnej. Uzbierała całkiem pokaźną kolekcję korespondencji, z której jednak do tej pory nie dowiedziała się jednoznacznie skąd taka różnica w cenach, ani czy ktoś wyrówna jej nadpłacone w jej mniemaniu rachunki. W pewnym momencie kobieta zaczęła bowiem płacić oba rachunki według niższej stawki z drugiego domu. Spowodowało to, że na kolejnych rozliczeniach widniała kwota zaległości.

W podobnej sytuacji jak my, jest jeszcze pobliskie 16 domów leżących na terenie Gniewczyny Łańcuckiej, a podłączonych do wodociągu przy Gminie Przeworsk. Mieszkają tam w większości starsi ludzie, którzy albo nie wiedzą jak, albo po prostu nie chcą walczyć o swoje i płacą rachunki takie, jakie im przychodzą. Dla każdego gospodarstwa to jednak duże obciążenie finansowe – mówi pani Janina.

 

Kluczowe są dopłaty

Andrzej Byrwa, prezes ZGK przy Gminie Przeworsk wyjaśnia, że rozlicza się z mieszkańcami w stałej cenie, a różnice w rachunkach wynikają z dopłat przez gminy.

Cena 1 m3 ścieków wynosi 10,24 zł brutto dla gospodarstw domowych położonych na terenie Gminy Przeworsk i Gminy Tryńcza i jest zatwierdzona przez RZGW w Rzeszowie. Na terenie Gminy Przeworsk dopłata do 31.12.2020 r. wynosiła 3,95zł/m3, od 01.01.2021 wynosi 3,20 zł brutto za 1 m3 ścieków, natomiast Gmina Tryńcza zatwierdziła dopłatę na poziomie 2,88 zł brutto za 1m3 zrzuconych ścieków – wyjaśnia A. Byrwa dodając, że Spółka nie ma możliwości sama dopłacać do ceny ścieków, gdyż jest to niezgodne z Kodeksem Spółek Handlowych.

 

Chcą porozumienia

Sekretarz Gminy Tryńcza, Magdalena Rachfał, przyznaje, że występuje znaczna różnica w cenach za odbiór ścieków obowiązująca na terenie obu gmin.

W Tryńczy jest zdecydowanie taniej, aniżeli na terenie Gminy Przeworsk. Mieszkańcy informowali o zaistniałym problemie, zwróciliśmy się więc do ZGK Przeworsk z prośbą o uzyskanie decyzji zatwierdzającej taryfę na ścieki na terenie gminy Tryńcza, co umożliwiłoby dopłatę do ścieków w kwocie 2,88 zł/m3 dla mieszkańców naszej gminy, ale „obsługiwanych” przez ZGK w Przeworsku. Niestety ZGK Przeworsk mimo takiego zobowiązania w roku ubiegłym, dopiero 18 stycznia 2021 r. wystąpił ze stosownym wnioskiem – wyjaśnia Sekretarz Gminy Tryńcza. Aby zrekompensować mieszkańcom gminy różnicę, Urząd wystąpił w ubiegłym roku do ZGK Przeworsk o podpisanie porozumienia, na podstawie którego dopłacana jest kwota 2,88 zł /m3 do ceny 1 m3 odprowadzanych ścieków. Zgodnie z porozumieniem dopłata była regulowana do końca roku 2020.

W roku bieżącym przesłaliśmy nowe porozumienie, które obowiązuje od 1 stycznia br. aż do momentu uzyskania taryfy przez to przedsiębiorstwo. Jeśli ZGK Przeworsk podpisze porozumienie, mieszkańcy będą mieć pomniejszone rachunki za ścieki o 2,88 zł/m3, według dopłaty obowiązującej na terenie gminy Tryńcza – dodaje Sekretarz.

DP


Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...