150 lat szkoły w Woli Węgierskiej

Date:

W 1872 r. do nowo powstałej w Woli Węgierskiej szkoły przyszli pierwsi uczniowie. Uczyli się małym drewnianym budynku. Przez kolejne lata placówka rozrastała się. Siedzibę rozbudowano, a kilkanaście lat temu uczniowie przeszli do nowego budynku. Stary rozebrano i trafił do Arboretum w Bolestraszycach. We wrześniu tego roku świętowano 150-lecie istnienia Szkoły Podstawowej.

Bale po rozebranej starej siedzibie szkoły czekają w Arboretum. Ma z nich powstać pawilon wystawowy. Historycznym łącznikiem jest tablica przeniesiona z rozebranego budynku na nową siedzibę poświęcona pięciu zamordowanym przez hitlerowców w lipcu 1943 r. W 2015 r. szkoła przybrała imię św. Stanisława Kostki.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego mszą św. celebrowaną przez księzy: Wiesława Sztuckiego, Grzegorza Czerwonkę, Roberta Łuca, i Mieczysława Farunia. Po eucharystii zgromadzeni prowadzeni przez poczet sztandarowy szkoły-jubilatki oraz sztandary ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy, Szkoły Podstawowej im. gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego w Rudołowicach, Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Tyniowicach i Szkoły Podstawowej im. Marii Curie – Składowskiej w Węgierce przeszli do budynku szkoły.

W jubileuszowej uroczystości uczniowie poetycko opowiadali o patronie szkoły. Były też uczniowskie wiersze poświęcone św. St. Kostce zaprezentowane przez ich autorki: Anielę Wojdyła, Bernadettę Sitnik i Hiacyntę Telega. Przypominano także historię szkoły. W jubileuszu uczestniczyła cała lokalna społeczność razem obecnymi i emerytowanymi pracownikami placówki, rodzicami, uczniami i absolwentami. Samorząd reprezentował wójt gminy Roźwienica Tomasz Kotliński oraz pracownicy urzędu i radni. Byli też przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i organizacji.

Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz rodziców. Jubileusz przygotowała cała szkolna społeczność, a nad dopięciem całości czuwała Ilona Kwietniowska, dyrektor szkoły razem z Radą Rodziców.

erka/Fot. org.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...