Jarosław Rowerową Stolicą Polski?

Date:

Miasto Jarosław rywalizuje o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Mieszkańców zachęca się do kręcenia kilometrów. Pytanie tylko gdzie mają to robić, skoro w Jarosławiu istnieje tylko jedna ścieżka rowerowa?

 

– W czerwcu rozpoczynamy rywalizację o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Zapraszamy do wkręcenia się w zabawę na świeżym powietrzu, potrzebny jest tylko rower, smartfon i chęci – informuje miasto Jarosław na swojej stronie internetowej, promując udział w akcji Aktywne Miasta i zachęcając mieszkańców do kręcenia kilometrów dla Jarosławia.

– Zapraszamy do zdobywania kilometrów dla Jarosławia. Aby wejść do gry należy pobrać aplikację mobilną https://www.aktywne.miasta.pl/p/24-regulamin-aplikacji-, a następnie zarejestrować się w zakładce Miasto Jarosław – czytamy na stronie internetowej.

Udział w tym przedsięwzięciu może wziąć każdy chętny. – Kilometry zliczają się przy każdym treningu z aplikacją, nie musimy być w Jarosławiu, ważne, że kręcimy kilometry dla Jarosławia – informuje urząd.

Wszystko brzmi pięknie, pytanie tylko, gdzie w Jarosławiu można tak naprawdę pojeździć rowerem? Ile ścieżek rowerowych znajduje się w mieście, które pretenduje do tytułu Rowerowej Stolicy Polski? Jak się okazuje, wciąż niewiele. Jedyną funkcjonującą ścieżką rowerową, jest ta która powstała w ostatnim czasie w wyniku przebudowy przy ul. Kraszewskiego. Pozostałe albo są w trakcie budowy, albo są dopiero w planach.

– Następna ścieżka powstaje w ramach przebudowy ul. Czesławy Puzon ps. Baśka (inwestycja obejmuje wykonanie ciągu pieszo-rowerowego jako kontynuacji ścieżki od ul. Kraszewskiego do Rynku). Kolejna powstanie za ok. 2 lata w wyniku przebudowy ul. Pełkińskiej. Inwestycja rusza niebawem. Ścieżka jest już zaprojektowana – informuje Iga Kmiecik, rzecznik Burmistrza Miasta Jarosławia, nadmieniając, że miasto posiada również opracowania projektowe ścieżek rowerowych/ciągów pieszo-rowerowych dla ulic: Misztale, 3 Maja oraz dla Bulwarów nad Sanem.

Z informacji przekazanych przez urząd wynika również, że w ostatnim czasie zostało zlecone też „Opracowanie dokumentacji projektowej (dotyczy kładki rowerowej i ścieżek rowerowych) w ramach projektu Jarosław – opracowanie dokumentacji w ramach wsparcia rozwoju miast POPT 2014-2020”, którego zakresem jest projekt ścieżek/ciągów pieszo-rowerowych w centrum miasta, głównie w okolicach rynku oraz skomunikowanie ścieżki rowerowej zaprojektowanej na Bulwarach nad Sanem z istniejącą ścieżką w kierunku Radawy. Projekt ten zawiera również opracowanie kładki pieszo-rowerowej przez rzekę San.

 

Skąd pomysł na udział w akcji?

Jarosław po raz pierwszy w tym roku dołączył do grupy ponad sześćdziesięciu miast pretendujących do miana Rowerowej Stolicy Podkarpacia.

– Z propozycją wejścia do tej grupy wystąpiło Miasto Bydgoszcz, bo ono jest inicjatorem całej idei, w tym aplikacji mobilnej „Aktywne miasta”, która łączy wszystkich rowerzystów (i nie tylko) w kręceniu kilometrów dla swoich miast. Ideą programu jest aktywizacja mieszkańców, zdrowa rywalizacja i promocja zdrowego stylu życia. To jest sedno zabawy – tłumaczy I. Kmiecik.

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.

 

 

Jak wypada Jarosław na tle innych miast?

Rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski rozpoczęła się 1 czerwca i potrwa do końca miesiąca.

– Na dzień 7 czerwca dla Jarosławia aktywnie jeździ 81 uczestników (ogólnie jest 105 osób, które pobrały aplikacje i zarejestrowały się). Uczestnicy (aktywni) pokonali dystans 8 464 km, co plasuje Jarosław na 47 miejscu na 89 miast i gmin rywalizujących w kategorii (Rywalizacja dla Gmin). Miasto Jarosław w chwili sprawdzania miało 237,71 punktów – informowała po pierwszym tygodniu zmagań I. Kmiecik.

Do czasu ukazania się tego numeru dane te zapewne uległy zmianie.

 

Jak dołączyć do rywalizacji?

Znajdź i pobierz darmową aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu. Dokonaj rejestracji użytkownika i z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „PUBLICZNE” – RYWALIZACJA DLA GMIN „Rowerowa Stolica Polski 2023”. Aby dołączyć do rywalizacji z listy rozwijanej – wybierz miasto Jarosław dla którego chcesz kręcić kilometry. Następnie „Ogólny” w kolejnym kroku wybierz grupę (z którą się identyfikujesz ) – Bike’owy Jarosław i przyłącz się.

 

EK

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...