Koncert o okrutnej miłości

Date:

Ciekawy koncert w niezwykłym miejscu. Tak Piotr Kaplita ze Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu opisuje sobotnie spotkanie z muzyką dawną w renesansowym lamusie w Hawłowicach Górnych koło Pruchnika. Program „O okrutna a niezbędna miłości!” został przygotowany specjalnie na to wydarzenie, a oparto go o Tabulaturę Krakowską stanowiącą zbiór najpopularniejszych w XVI. wiecznej Rzeczypospolitej utworów lutniowych.

 

W koncercie zaśpiewała Maria Klich. Towarzyszył jej lutnista Jan Kiernicki, wykorzystujący historyczny instrument.

– Koncert był kolejnym wydarzeniem z cyklu „Muzyka Dawna w Jarosławiu” współorganizowanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich oraz Województwo Podkarpackie przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury – wyjaśnia P. Kaplita.

Renesansowy lamus w Hawłowicach Górnych jest ciekawym obiektem powstałym w 2 połowie XV wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela tej wsi, podstolego przemyskiego Aleksandra Próchnickiego herbu Korczak, jako prosta wieża mieszkalna, o co najmniej dwóch kondygnacjach nadziemnych. Dzisiejszą formę obiekt uzyskał w wieku XIX. Wyróżniają go najstarsze na Podkarpaciu malowidła ścienne o tematyce świeckiej. W jego wnętrzach prawdopodobnie po raz pierwszy od ponad 300 lat znów zabrzmiały dźwięki muzyki, a widzowie mogli przenieść się do XVI- wiecznej Polski i o okrutnej, ale koniecznej miłości posłuchać.

 

erka/Fot. www.youtube.com

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...