Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

Date:

Do 23 września potrwa XIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. W ramach tego wydarzenia odbywają się wykłady, prezentacje wernisaże i koncerty.

W piątek, 16 września w Centrum Kultury i Promocji rozbrzmiewały największe szlagiery pochodzące z filmów okresu międzywojennego m.in. Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo, czy Mieczysława Fogga. Grupa młodych muzyków z Mobilnej Filharmonii wystąpiła przed publicznością w ramach trwającego XIII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie „Dziedzictwo Kresów”. Piosenki takie jak: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ada to nie wypada” czy „Zimny drań” razem z artystami śpiewała cała sala.

Natomiast w sobotę, 17 września Tomasz Kuba Kozłowski zaprezentował „Nowogródzkie mateczniki. O dworach, zaściankach i okolicach szlacheckich.” Tuż po prezentacji odbył się koncert „Na słowiańską nutę”, podczas którego Jurij Tokar wykonał najpiękniejsze ukraińskie dumki, ballady i romanse słowiańskie.

W niedzielę odbył się wykład prof. Mariana Wolskiego pt. „Życie codzienne dworu kresowego”. Po nim T. K. Kozłowski omówił prezentację pt. „Nie tylko Mickiewicz, Kraszewki, Sienkiewicz, Iwaszkiewicz. Odessa pełna Polaków.”

Natomiast w poniedziałek, 19 września w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki zorganizowany został wernisaż, koncert i kolejna prezentacja T. K. Kozłowskiego. Głównym tematem poniedziałkowych spotkań był Napoleon Orda i dzieło jego życia.

 

EK, fot. CKiP

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...