Pamiętają o posterunkowym Gawle i senator Felczyńskiej

Date:

Społeczność Tuligłów w gm. Rokietnica pamięta o patriotach wywodzących się tej miejscowości. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i rocznica katastrofy pod Smoleńskiem były okazją do uczczenia zamordowanego starszego posterunkowego Policji Państwowej Jana Gawła i ofiary katastrofy smoleńskiej Senator RP Janiny Fetlińskiej.

 

Jan Gaweł został rozstrzelany w 1940 r. w Twerze. Janina Felczyńska była jedną z ofiar katastrofy rządowego samolotu wiozącego uczestników delegacji udającej się na ziemie katyńskie z okazji 70-lecia mordu na polskich jeńcach. – Pamięć o nich jest w Tuligłowach bardzo żywa. Nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży, które wraz ze swoimi nauczycielami dbają o utworzone przed laty miejsca pamięci. Symboliczne kwiaty, płomień świecy i powiewające dumnie na wietrze biało-czerwone flagi przypominają przechodniom o wielkich ludziach z małej miejscowości, którzy zapisali się na zawsze na kartach historii Polski i Tuligłów będąc przykładem bohaterstwa, służby ojczyźnie i bliźniemu – podkreśla Anna Stec, dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuligłowach i jednocześnie prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów.

W rocznicę wydarzeń w dwóch uroczystościach zorganizowanych pod dębem katyńskim i przy obelisku upamiętniającym katastrofę smoleńską zebrali się przedstawiciele samorządu z; wójtem Gminy Rokietnica Witoldem Szajnym, miejscowi radni Piotr Kuźma i Marian Mazurek oraz przedstawiciele tuligłowskiego stowarzyszenia, mieszkańcy i społeczność szkolna by zapalić znicze, złożyć kwiaty i uczestniczyć w nabożeństwie odprawionym przez ks. Adama Motykę i ks. Tadeusza Grzymka.

erka/fot. Org.

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...