Pokaz mody z dawnych lat

Date:

W niedzielę, 28 maja, w parku w Zarzeczu odbył się pokaz mody damskiej i męskiej z XIX i pocz. XX wieku pt. „Na balu, z wizytą i na salonach”.

 

Wszystkich zebranych przywitał Konrad Skawiński, dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, oraz oddziału Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz towarzyszący mu pracownicy muzeum: kierownik oddziału Piotr Prymon oraz historyk sztuki Katarzyna Szarek. Następnie głos zabrał były wójt Gminy Zarzecze Wiesław Kubicki oraz obecny wójt Tomasz Bury.

Następnie rozpoczęła się prezentacja ubiorów minionych epok w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych z Przemyśla „Damy i Huzary”. Pod przewodnictwem prezesa stowarzyszenia Andrzeja Kaweckiego, panie i panowie ubrani w historyczne stroje z dawnych epok prezentowali ponad 30 kreacji. Prowadzący przedstawiał każdą postać ubraną w historyczny strój, opowiadając ciekawostki z ich życia. Dzięki starannej pracy krawcowej Krystyny Cynkar, każdy strój prezentowany na pokazie mody był autentyczny i zgodny z oryginalnymi wzorami i technikami szycia.

Podczas pokazu odbyła się również premiera czterech sukien, które wcześniej nie były prezentowane. Jedna z nich była inspirowana kreacją hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej, pierwszej właścicielki pałacu w Zarzeczu. Właśnie postać hrabiny była inspiracją do zorganizowania w Zarzeczu pokazu mody dawnej. Na uwagę zasługiwał również pokaz mody męskiej, podczas którego zaprezentowano eleganckie fraki, garnitury i cylindry odzwierciedlające zarówno formalne okazje, jak również codzienne spotkania towarzyskie tamtego okresu.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – oddziału Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Związek Rodowy Dzieduszyckich herbu Sas, Wójta Gminy Zarzecze, oraz Centrum Kultury w Zarzeczu.

DP/fot: Krzysztof Peszko

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...