Stawiamy na rozwój, nie degradację

Date:

Tadeusz Chrzan (poseł na Sejm RP): Stawiamy na rozwój placówek oświatowych a nie ich degradację. Dlatego cieszę się, że udało się sfinalizować przejęcie Zespołu Szkół Zawodowych i Rolniczych w Radymnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Pragnę serdecznie podziękować zarówno wicepremierowi Henrykowi Kowalczykowi , jak również ministrowi Robertowi Telusowi za zrozumienie problemu i dostrzeżenie rolniczego potencjału powiatu jarosławskiego, co skutkowało podjęciem decyzji o przejęciu tej placówki. Ta szkoła, z ponad 70-letnią tradycją kształcenia rolniczego, stanowić będzie nowe, ważne ogniwo w szeroko rozumianej edukacji rolniczej w naszym regionie. To także szansa dla innych placówek prowadzonych przez Powiat Jarosławski, na które samorząd będzie mógł teraz przeznaczyć więcej środków – mówi poseł T. Chrzan.

 

Warto zadbać o nowoczesne kształcenie

W ostatnich dniach kwietnia podpisano umowę na mocy której szkoła rolnicza w Radymnie z dniem 1 stycznia 2024 r. dołączy do sieci szkół prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – ZSZiR w Radymnie jest placówką odgrywającą kluczową rolę w powiecie i w regionie w zakresie kształcenia i rozwoju młodych kadr pracowników branży rolno-spożywczej. Warto pamiętać że powiat jarosławski jest powiatem ziemskim, a nie grodzkim, z bardzo dobrymi glebami. Dlatego warto zadbać o nowoczesne i innowacyjne kształcenie naszych rolników, którym zawdzięczamy, że na naszych stołach nie brakuje zdrowej żywności. To dla szkoły, dla Radymna, dla całej lokalnej społeczności bardzo ważna informacja i bez wątpienia historyczna chwila. Założeniem jest, aby szkoły ministerialne przede wszystkim pełniły rolę ośrodków edukacji rolniczej w regionie, w którym funkcjonują. Powinny one stać się jednym z ogniw transferu wiedzy do praktyki oraz kreowania procesów innowacji gospodarczych i społecznych, służących zwiększaniu konkurencyjności polskiego rolnictwa. Chcemy, by szkoła prężnie się rozwijała i była wizytówką w regionie. Opiekę nad nią będzie oficjalnie sprawowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jestem jednak przekonany, że także samorządy oraz organizacje rolnicze zadbają o to, by szkole pomóc w zaspokajaniu różnych potrzeb. Mając na uwadze. że nowoczesne kształcenie młodych rolników pozwoli na pobudzenie w powiecie jarosławskim sektora rolno-spożywczego, a przez to zwiększy się potencjał gospodarczy naszego powiatu, szkoła jak dotychczas może również liczyć na moje wsparcie – podkreśla poseł T. Chrzan, który od samego początku uczestniczył w procesie włączenia tej placówki do sieci szkół resortowych.

 

Skorzystają wszyscy

Szkoły rolnicze prowadzone pod nadzorem ministerstwa należą do jednych z najbardziej nowoczesnych placówek dydaktycznych. Są świetnie wyposażone oraz dają możliwość zdobycia konkretnego zawodu. Budowanie sieci szkół rolniczych, nad którymi czuwa Ministerstwo Rolnictwa wpisuje się też doskonale w politykę rolną Unii Europejskiej, która zmierza do prowadzenia zrównoważonego rozwoju rolnictwa i  wymusza przez to dokonanie zmian także w kształceniu młodych, przyszłych rolników, którzy mając otwarty dostęp do wiedzy i praktyk w innych krajach, pragną pracować w swoich gospodarstwach wykorzystując najnowsze osiągnięcia cywilizacyjne – kontynuuje poseł T. Chrzan. Przejście radymiańskiej szkoły pod ministerialne skrzydła nie będzie stanowić żadnego zagrożenia dla innych szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Jarosławski. W porozumieniu nie ma żadnych, dodatkowych warunków. – Nie ma mowy o jakimkolwiek wygaszaniu kierunków związanych z rolnictwem. Od samego początku stałem na stanowisku, że pomysł na ratowanie szkoły w Radymnie nie może kolidować z inną placówką oświatową powiatu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że ten niezwykle istotny temat; bo przecież dotyczący zarówno bezpośrednio samych uczniów, jak i nauczycieli, może być wykorzystywany przez opozycję. Tak się właśnie stało. Niepotrzebnie budowane napięcie podczas sesji Rady Powiatu, wywołało niepokój wśród nauczycieli. Komuś najwyraźniej na tym zależało. Dlatego chciałbym uspokoić wszystkich zainteresowanych. Stoję murem za nauczycielami i rozumiem ich reakcję, zostali jednak wprowadzeni w błąd. My rozwijamy szkolnictwo, nie zamykamy szkół, tak jak chociażby nasi oponenci. Przypomnę tylko, że za poprzednich rządów zlikwidowano szkołę ogrodniczą w Pawłosiowie. Tymczasem, my szukamy jak najlepszych rozwiązań. Dzięki temu, że szkoła w Radymnie będzie utrzymywana przez ministerstwo, samorząd powiatowy będzie mógł przeznaczyć więcej środków finansowych na inne swoje placówki. Skorzystają wszyscy – dodaje poseł T. Chrzan.

MP

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...