Zarzecze inwestycjami stoi!

Date:

W Gminie Zarzecze dużo się dzieje. Powstają nowe obiekty, modernizowane są już istniejące. Gmina inwestuje w oświatę, dba o rozwój infrastruktury sportowej. Na jej terenie w 2022 roku zrealizowano oraz będzie realizowanych wiele inwestycji na łączną kwotę blisko 25 milionów złotych.

 

Czy Zarzecze jest gminą, w której dobrze żyje się mieszkańcom? – pytamy wójta Tomasza Burego – o to trzeba pytać samych mieszkańców, my robimy wszystko, by żyło się coraz lepiej – odpowiada i od razu dodaje – Warto tu podać kilka przykładów. Budowa sali gimnastycznej w Siennowie, długo wyczekiwanej inwestycji, która będzie służyć społeczności szkolnej, mieszkańcom Siennowa i naszej gminy. Przebudowa stacji uzdatniania wody, wymiana oświetlenia ulicznego, modernizacja bazy sportowej, zakup autobusów do przewozu dzieci, przebudowa dróg gminnych – podkreśla wójt. T. Bury. Na potwierdzenie słów włodarza gminy w czasie V Podkarpackiego Forum Ekonomii Społecznej Gmina Zarzecze okazała się najlepsza w kategorii Podkarpacki Lider Ekonomii Społecznej – Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej.

Wybrane inwestycje

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego oddano do użytku nowoczesną salę gimnastyczną. Na jej budowę czekało kilka pokoleń mieszkańców Siennowa. Wartość tej inwestycji wyniosła 2.133.400,71 zł. Zadanie współfinansowane było ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej – Edycja 2020 w kwocie 1.329.100 zł.

Kolejna inwestycją realizowaną na terenie gminy była oddana do użytku zmodernizowana Stacja Uzdatniania Wody. Jej wartość wyniosła 2.130.000 zł. Gmina Zarzecze na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 1 miliona złotych.

Gmina Zarzecze dba również o rozwój infrastruktury sportowej. Ze środków pozyskanych środków z Ministerstwa Sportu w kwocie 199 000 zł zł udało się wykonać inwestycje o łącznej wartości 560 769, 75 zł. W ramach przedmiotowej inwestycji współfinansowanej przez Ministerstwo Sportu z rządowego programu Sportowa Polska edycja 2021 w ubiegłym roku na terenie Gminy Zarzecze wykonano następujące zadania: budowa zaplecza sportowego na boisku LKS „Błyskawica Rożniatów”, budowa systemu zraszania płyty boiska sportowego na stadionie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zarzeczu, remont parkietu płyty boiska hali sportowej w Zarzeczu oraz remont posadzki w budynku sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Zarzeczu.

W trosce o osoby niepełnosprawne Gmina Zarzecze w ubiegłym roku otworzyła wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego, wspomagającego. Całkowita wartość zadania wyniosła 843 402, 82 złz czego dofinansowanie z ze środków RPO to 798 930, 17 zł. Wypożyczalnia znajduje się w Zarzeczu za Ośrodkiem Zdrowia.

Dzięki dobrej współpracy z Powiatem Przeworskim doszło do modernizacji mostu w Pełnatyczach za łączną kwotę 2 595 975,02 zł, gdzie Gmina Zarzecze partycypowała w kosztach. Powiat Przeworski pozyskał dotację w wysokości 1 116 468,00 zł.

W roku 2022 dokonano modernizacji oświetlenia ulicznego obejmującą wymianę punktów oświetleniowych o łącznej ilości 609 sztuk, przy drogach gminnych oraz powiatowych. Wartość inwestycji wyniosła 419 145 zł i została całkowicie finansowana w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowo na terenie gminy przebudowano cztery drogi gminne w Siennowie, Zalesiu i Żurawiczkach. Koszt wykonania robót szacuje się na kwotę 121 009, 95 zł. Ponadto przy współpracy z Nadleśnictwem Kańczuga przebudowano drogę gminną do lasu w Zalesiu za kwotę 106 036, 59 zł.

Gmina Zarzecze prowadzi również dowóz dzieci do Szkoły Podstawowej w Zarzeczu oraz osoby niepełnosprawne do Jarosławia. Na ten cel gmina zakupiła autobusu marki TEMSA za kwotę 120 000 zł oraz 23 osobowy autobus za kwotę 108 000. Zakup pojazdów został w całości dofinansowany ze środków z nagrody w konkursie ,,Rosnąca Odporność”.

W roku bieżącym zaplanowano zakończenie przebudowy, rozbudowy oraz nadbudowy budynku starej szkoły na gminną bibliotekę oraz centrum kultury w Zarzeczu. To opiewająca na ponad 5 milionów inwestycja będzie wizytówką Gminy Zarzecze. Realizacja tego zadania możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w wysokości 2 943 694, 49 zł.

Niebawem rozpocznie się największa dotychczas realizowana inwestycja na terenie Gminy Zarzecze, a mianowicie rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków oraz budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Maćkówce. Tu również gmina pozyskała dofinansowanie, tym razem rekordowe w wysokości 9 500 000 zł. Całkowita wartość inwestycji to 12 883 857, 69 zł.

MP

 

 

 

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...