Przeworska Kolej Dojazdowa

Date:

Wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego Przeworskiej Kolei Dojazdowej, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków przypomina jej początki oraz informuje o trwających obecnie pracach.

 

Przeworska Kolej Dojazdowa Przeworsk-Dynów powstała w latach 1900-1904 z inicjatywy księcia Andrzeja Lubomirskiego z Przeworska, Karola Scipio del Campo z Łopuszki Wielkiej oraz Zdzisława Skrzyńskiego z Bachórza. Zespół Przeworskiej Kolei Dojazdowej obejmuje linię kolejową o długości 46 km, zespół stacji i przystanków kolejowych, mosty, wiadukty, urządzenia techniczne, zieleń, tabor kolejowy oraz jedyny w Polsce i zarazem najdłuższy w Europie liczący 602 metrów długości tunel kolejki wąskotorowej w miejscowości Szklary.

W 2020 r. powódź zniszczyła część linii. Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę prace rewitalizacyjne które mają na celu przywrócić jej świetność. Zakończono I etap rewitalizacji linii kolejowej na odcinku 13 km z Dynowa do Jawornika Polskiego. Prace obejmowały m.in. demontaż i ponowny montaż nawierzchni torowej wraz z rozjazdami, oczyszczenie i udrożnienie istniejącego systemu odwadniającego, profilowanie podtorza oraz wypełnienie międzytorzy na stacjach klińcem. Ponadto, wyremontowano budynek stacyjny w Przeworsku, na finiszu znajdują się prace remontowe zabudowań stacyjnych w Kańczudze oraz opracowywany jest dokumentacja projektowa remontu stacji w Hadlach Szklarskich.

 

FB PWKZ w Przemyślu

Fot. A. Wierzbiński WUOZ Przemyśl

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...