Rok inwestycji w Gminie Roźwienica

Date:

– Mijający rok można uznać za udany jeśli chodzi o ralizację zadań inwestycyjne, czyli tych które będą służyć mieszkańcom przez lata. Rozpoczynaliśmy go z ledwie domykającym się budżetem zakładającym wydatki na poziomie dobiegającym do 29 mln zł. Większość tej sumy była przeznaczona na pokrycie bieżących kosztów. W tym ponad 12 mln zł na utrzymanie szkół i przedszkoli, ponad 7,5 mln zł na świadczenia rodzinne i prawie 3 mln zł na funkcjonowanie jednostek samorządowych. Kończymy go, mimo kryzysu i inflacji zwiększającej koszty z miesiąca na miesiąc z trwającymi lub zakończonymi inwestycjami na sumę przekraczająca 20 mln zł. – podkreśla Tomasz Kotliński, wójt Gminy Roźwienica.

 

Samorząd musiał zachować daleko posuniętą ostrożność planując gospodarkę finansową gminy ale nie rezygnował z możliwości zdobycia dotacji i dofinansowań. Przygotowywano

projekty i składano do ogłaszanych na szczeblu centralnym i wojewódzkim naborów. W pierwszym podejściu gmina złożyła trzy wnioski. Ujęto w nich modernizację oczyszczalni ścieków i remonty dróg gminnych. Trzecim było dofinansowanie na inwestycję o którą zabiegali samorządowcy z Woli Węgierskiej, czyli budowę Wiejskiego Domu Kultury i ten wniosek został zaakceptowany. – Kolejne rozdanie Programu Funduszy Strategicznych „Polski Ład” przyniosło nam dotacje na modernizację oczyszczalni ścieków i budowę sali gimnastycznej w Rudołowicach, która ma być początkiem budowy nowej szkoły. Dodatkowo z funduszy wspierających rozwój terenów popegeerowskich otrzymaliśmy prawie 4 mln zł na budowę żłobka w Roźwienicy – wylicza wójt. – W trudnym roku rozpoczęliśmy wiec realizację czterech dużych zadań na sumę bliską 20 mln zł. To ogromna kwota w porównaniu z budżetem gminy. Udało się to dzięki temu, że składaliśmy wnioski o dotację, gdzie tylko pojawiał się program zbliżony do naszych potrzeb. Wsparła nas także Anna Schmidt, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz posłanka z naszego regionu – dodaje.

 

Co powstaje?

  •             Realizowany jest projekt instalacji odnawialnych źródeł energii dofinansowany działania 3.4. Rozwój OZE „projekt parasolowy” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Zapewnia on dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł dla mieszkańców montujących instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Realizuje go Gmina Jarosław razem z Gminą Roźwienica, a starania o uzyskanie dofinansowań rozpoczęto jeszcze w 2017 r.
  •             Trwa budowa WDK w Woli Węgierskiej. Wykonawcą jest firma z Tyniowic Usługi Stolarsko-Budowlane Marek Kurpiel. Wartość inwestycji wynosi prawie 5 mln zł brutto. Budynek ma być gotowy do końca maja przyszłego roku. Obecnie trwają prace stanu surowego zamkniętego. Wykonano fundamenty, ściany parteru, konstrukcję i pokrycie dachu oraz częściowo zamontowano stolarkę okienną.
  •             Budowa sali gimnastycznej w Rudołowicach, na którą gmina otrzymała promesę z Programu Funduszy Strategicznych „Polski Ład” na dofinansowanie inwestycji w kwocie niemal 5 mln zł jest w fazie przygotowywania pozwoleń i projektowania.
  •             Na modernizację oczyszczalni ścieków w Woli Roźwienickiej gmina otrzymała promesę wstępną z Programu Funduszy Strategicznych „Polski Ład” na dofinansowanie inwestycji w wysokości 4,75 mln zł. Inwestycja w fazie przygotowania do realizacji.
  •             Z Rządowego Program Inwestycji Strategicznych skierowanej do gmin i powiatów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y gmina otrzyma dofinansowanie w kwocie 3.92 mln zł na budowę żłobka w Roźwienicy. Inwestycja w fazie przygotowania.

 

Oprócz kosztownych inwestycji gmina realizowała też mniejsze zadania. Wśród nich wyposażenie kuchni w WDK Bystrowice dofinansowanego z Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi o wartości 32 tys. zł. Budowa boiska przy Szkole Podstawowej w Węgierce o wartości 120 tys. zł i placu zabaw w Tyniowicach za 53 tys. zł.

MP

 

 

 

 

 

 

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Cmentarz zamiast dworca?

Mimo planów i obietnic remontu dworzec autobusowy PKS w...

Tragiczny finał poszukiwań

Nie żyje 38-letni Łukasz, który zaginał w środę, 7...

Szanujmy to, co mamy – apeluje mieszkanka Widnej Góry

Mieszkanka Widnej Góry apeluje do młodzieży, by ta nie...

Czerwcowa „Ulica Zdrowia”

We wtorek 6 czerwca w ramach programu „Bezpieczny Jarosław”...